Hazine ve Risk Yönetimi Modülünü Keşfedin!

Firmaların enflasyonist piyasalarda devamlılığını sürdürmeye çalışırken, finansal pozisyonların analizleri büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda finansman açıklarının değerlendirilmesi, finansal yükümlüklerinin özetlenmesi, finansal girdi ve çıktıların ölçümlenebilmesi için firmaların hazine yazılımlarına yönelimi konusunda farklı bir pencereden beraber bakabiliriz. 

Hazine ve Risk Yönetimi kelimelerinden ismini alan TRM modülü, hazine departmanlarında kullanılan kredi, mevduat, döviz alım satım, menkul değerler, ticaret finansmanı, türev işlemlerinin süreçlerini uçtan uça yönetilmesini sağlıyor. Bu bağlamda bu işlemlere ait otomatik nakit akışlarının oluşturulması, muhasebe kayıtlarının otomatikleştirilmesi, ay sonu işlemlerinin işlem bazında otomatik kayıtları ve detaylı raporlama seçenekleri modül içerisinde yer alıyor. 

FI, CO, PS modülleri ile doğrudan entegre olan TRM modülü, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) tarafında yer alan İç Verim Oranı (IRR) ve Net Bugünkü Değer (NPV) hesaplamasında da önemli ayrıcalıklar sunuyor. Modül kullanıcıları, VUK tarafında atılan kayıtların yanı sıra para piyasalarında efektif faiz üzerinden, türev işlemlerde ise borçlanma faizi üzerinden NPV hesaplamalarına standart olarak erişebiliyor. Kayıtlar ise otomatize edilebiliyor. 

S/4HANA ile hayatımıza giren Ticaret Finansmanı ürün türü ile Teminat Mektupları ve Akreditifler; standart kurguda lojistik, satın alma, satış siparişleri ve faturalama kısmı ile doğrudan işlem yönetimiyle entegrasyon sağlıyor.  

Banka limit takibi konusunda Nakdi ve Gayri Nakdi Limit takibi direkt olarak sistem üzerinden otomatik olarak yapılıp limit düşümleri TRM modülünden izleniyor.

Market Risk Analyzer gibi ilave eklentiler ile sizlerin finansal boyutta yabancı para birimi, değişken faiz, mal fiyatlarının tahminleri ile firmaların kâr ve zarar pozisyonları ölçülebiliyor. Bu doğrultuda firmaların pozisyon almaları daha elverişli hale geliyor. 

Commodity kısmında ise bankalarla yapılan Commodity Forward, Commodity Futures, Commodity Swap, vb. anlaşmaların TRM modülünden takibi, hesaplaması, NPV hesaplamaları ve risk faktörlerinin indirgenmesi sistem standartlarında önemli katkılar sağlıyor. Bu finansal enstrümanlara ait gelişmiş sistemlerde rakamların yorucu ve yığın halini aldığı durumlarda, S/4HANA Fiori alt yapısındaki ekranlarda görsel/grafiksel raporlamaları da kullanıcıların beğenisine sunuyor. 

Yazar: Atahan Yılmaz

SAP FSCM-TRM-RE-FX-CM-Expert Team Lead

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir