Gayrimenkul Yönetim Süreçlerini Dijitalleştirmenin Yolu!

Hammadde, girdi, çıktı, ürün fiyat. Peki nerede satılacak, barınma-barındırma maliyetleri nelerdir, konum ve yerin yanı sıra kullanılan ekipmanların kiralama bedelleri nelerdir, bu maliyetler ileri vadeli yükümlülüklerimi nasıl etkiler? Aslında ürünleri doğrudan maliyetlerine yoğunlaştırırken yapbozun bir parçası olarak gayrimenkul kiralama maliyetlerini de gözden kaçırmamak gerekiyor. Dijitalleşen sistemlerde gayrimenkul, kiralama gelir ve maliyetlerin izlenebilmesi için Real Estate modülünde kullanışlı çözümler yer alıyor.

Real Estate modülünü, GYO şirketleri veya perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların gayrimenkul süreçlerinin yönetimini SAP içerisinde konumlandıran bir modül olarak düşünebiliriz. 

Real Estate Gayrimenkul Yönetimi modülünde, gayrimenkul nesnesi tarafında mağaza veya bağımsız bölüm adres, ölçümlerinin, karakteristik bilgilerinin sistemde tutulmasını, bunların sözleşmelerle bağlanıp kiralık nakit akışlarının oluşturulması kısımlarında süreçlerin yönetilmesini sağlıyor. Muhasebe aşamasında doğrudan FI modülü ile entegre olan Real Estate Modülü bu sözleşmelerin raporlanması kısımlarında da detaylı bir analiz imkânı veriyor.

Ana amacı gayrimenkul yönetimi olan Real Estate modülü, 2019 yılında IFRS 16 eklentisinin gelmesi ile beraber gayrimenkul ve gayrimenkul dışında yer alan araçların, ekipmanların finansal kiralama sözleşmelerinin sistemde tutulmasını sağlarken, bu sözleşmelerin IFRS net bugünkü değere indirgenmesi süreçlerini de kapsıyor. Sözleşme değerine ait bu hesaplamaları kendi standart yapısında otomatikleştiren Real Estate modülü, FI (Mali Muhasebe) ve AA (Duran Varlık) modülleriyle entegrasyonları sayesinde bu değerleri kolayca firma bilançolarına yansıtabiliyor.  Muhasebe kısımlarında mali muhasebeyle doğrudan entegre olması dışında, duran varlık modülüyle entegrasyonu sonrasında bu sürecin tetiklenmesine imkân veriyor. 

S/4HANA Fiori altyapısı ile beraber değerleme kokpitinde, IFRS16 süreci içeren sözleşme içerikleri ve bu sözleşmelerin değerlemelerinin yapılıp yapılmadığı sözleşme türüne bağlı olarak analiz edilebiliyor. 

Yazar: Atahan Yılmaz

SAP FSCM-TRM-RE-FX-CM-Expert Team Lead

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir