SAP SuccessFactors ile Yepyeni bir İK Deneyimi

Sizler hatırlar mısınız bilmem ama iş yaşamına başladığım dönemlerde, ki çok da uzak bir zamandan bahsetmiyorum, bilgisayarlar üzerine ya da masaların kenarlarına renkli post-itlerle yapıştırılan şifreler fazlasıyla dikkat çekiciydi ☺

Her ne olduysa, teknoloji beklentimizin ötesinde bir hızla ilerlemeye ve süreçler de kendini değiştirmeye başladı. Bir zamanlar telefonsuz nasıl buluştuğumuza, navigasyonsuz nasıl yolda gidebildiğimize ya da restoran puanlarına bakmadan nasıl yemek yiyebildiğimize şaşırır hale geldik. Öyle ki bunlar gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir telefon almaya karar verdiğimizde, biz karar verene kadar incelediğimiz telefon eskimiş oluyor!

Çok da farkında olmadan, kendimizi bir hız sarmalının içinde bulduk ve değişime ayak uydurmak durumunda kaldık. İnsan kaynakları (İK) süreçleri de tabii ki bu gelişmelerden etkilendi. Bir zamanlar, maaşının ve sigortasının yatırılmasını yeterli ve tatmin edicin bulan çalışanlar, kendilerine yapılacak yatırımı, alacağı eğitimi, hatta şirket tarafından verilen telefonun markasını sorgular oldu. Bu gibi birçok etken hayatımızı değiştirirken, İK’nın asıl vazifesi yeni yetenekleri şirkete kazandırmak ve şirkette tutmaktır. Alanında uzman İK profesyonelleri her şirkette konumlandı. Ancak bu profesyoneller bir süre sonra, çalışanların doğum günlerini, planlanan eğitimlere katılım oranını takip etmekten ya da personel bilgilerini güncellemekten stratejilere odaklanamaz hale geldi.

İnsan kaynakları yönetiminde teknolojiye ihtiyacımız artınca, yazılım şirketleri de yatırımlarının yönünü değiştirdi. Sektöründe lider konumda bulunan SAP SuccessFactors, yetkilendirme ile çalışanların kendi bilgilerini güncellemesine, kişinin doğum günü bilgisi sistemde var ise sistemde açılan kutlama mesajlarının oluşturulmasına ya da oluşturulan kurallar doğrultusunda çalışana gönderilen otomatik e-postalara kadar birçok yeniliğe imza attı. Böylece Excel dosyalarında tutulan notlar, çalışanların doğum gününü manuel takip ettiğimiz dokümanlar ya da manuel atılan tebrik mesajları hayatımızdan çıkıp giderken, stratejilere odaklanan bir İK yönetimiyle şirkelerdeki turnover oranlarının düştüğünü, işe alım süreçlerinin daha çabuk tamamlandığını, yeteneklerin farklı departmanlarda da konumlandırılabildiğini gördük.

Hiç yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımızla QR kod okutarak, bir sınıf eğitimine girerken katılımımızı otomatik olarak gerçekleştirmek hem işimizi kolaylaştırdı, hem de çalışanlarımızdaki eğitim algısını daha değerli kıldı. Sistemden doğrudan alabildiğiniz raporlar ve takip sistemleri de işin en keyifli yanlarından biri oldu.

SAP SuccessFactors ile sistemdeki bir adayı, yedekleme organizasyon şemasına konumlandırabilmek, bu adayın ilgili pozisyonda daha çabuk konumlandırılabilmesine, işe alım ve tekliflendirme gibi tüm süreçlerinin sistemden Outlook vb. dış kaynaklarla da entegre edilerek yürütülebilmesine olanak sağlarken; bu adayın oryantasyon sürecini sistemde planlayabilmenize, hatta yeni işe başlayan kişiler için departman hedeflerinin, imzalaması gereken evrakların, kişiye atanacak eğitimlerin otomatikleştirilmesine imkan tanıdı.

Bütün bunlara ek olarak SuccessFactors, personelinizin çalışma bilgilerini değiştirdiğinizde, o kişinin pozisyonunu, ücretini vb. bilgilerini değiştirmeniz için bir akış oluşturarak sizi yönlendirmekle kalmıyor, bunlar için e-posta, telefon uygulaması gibi iletişim kaynaklarıyla size ulaşarak hatırlatmalarda da bulunabiliyor.

Ve bence SuccessFactors’un en kıymetli özelliklerinden biri, içerisindeki dataları raporlayarak anlamlı veriler haline getirebilmeniz. Hem Excel, pdf gibi çıktılarla, hem de tablolarla, istediğiniz verileri farklı tiplerde raporlayabilir; yöneticilerinize, departmanlara ya da kendinize özel raporları anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

SAP SuccessFactors ile şirketinizin İK yönetimine yepyeni bir bakış açısı kazandırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir