SAP Basis Hizmetleri

SAP Basis Nedir?
SAP Basis, isminden de anlaşıldığı üzere SAP tabanı yani altyapısı anlamına gelmektedir. Kısaca tanımlamak gerekirse SAP sistemlerinin kurulumu, konfigürasyonu, sistemlerin versiyonlarının yükseltilmesi, veritabanındaki ve sistemdeki yetkilendirme işlemleri, SAP sistemlerinde karşılaşılan problemlerin köküne inilip bu problemlerin giderilmesi vb tüm sistemsel durumların yönetilmesi olarak açıklanabilir. Bu işleri yapan teknik uzmanlar “SAP Basis danışmanı veya yöneticisi” olarak adlandırlırlar.

SAP Basis Hizmetlerinde Neden Detaysoft?
Detaysoft olarak 14 yılın üstünde bir süredir SAP basis hizmetleri veriyoruz. SAP Basis hizmetlerimiz içinde kurulum, upgrade, migration gibi proje bazlı çalışmalar olduğu gibi bundan çok daha önemli ve yetkinlik isteyen basis sistem yönetimi hizmeti de veriyoruz. Bir sistemin başarıyla hayata geçebilmesi için sağlıklı bir planlama süreci sonunda, sağlam temeller atmak gerekiyor. Sistemin yaşayabilmesi için de ona düzenli bakmak, sorunlarını çözmek, yeni oluşacak ihtiyaçlarını gidermek şarttır. Hatalar oluşmadan tedbirler alarak engellemek ise SLA kapsamında basis bakım hizmetinin en önemli artısıdır.

30’dan fazla firmanın SAP sistemlerini uzun yıllardır yöneten bir ekip olarak, destek hizmetlerinin doğru şekilde nasıl yapıldığını çok iyi bilen, oldukça geniş kadroya sahip basis ekiplerinden birine sahibiz. 7×24 esasında SLA verebilme ve yıllardır bunu tüm accountlarımızda başarıyla yönetmenin en önemli sebebi tüm bu sistemleri kendi sistemimiz olarak kabul etmemizdir. Unutulmamalıdır ki SLA ve sistem yönetimi hata ve bilgi eksikliği kabul etmez; hız ve bilgi ister. Oluşabilecek arızalarda bu konuyu araştırayım veya 3 gün içinde çözerim kabul edilebilir cevaplar değildir. Bu yüzden destek yapımızda 10 sene ve üstü çok tecrübeli danışmanlar bulunuyor. Medium çağrıda bile 30 dk müdahale süresi ortalamasını yakalamış durumdayız.Bir gün SLA kapsamında SAP basis sistem yönetimini yaptığımız, donanım ve elektrik sorunları nedeniyle sürekli gece 2-3 civarında sistemlerinde sorun olup bizi arayan bir müşterimiz şunu demişti: “Her gece arıyoruz, bir kere de bu saatte yine mi siz demediniz, her defasında sistemlere hemen müdahale edip hallettik diye pozitif bir sesle döndünüz”. Bu aslında ekibin müşteri sistemlerini ne kadar sahiplendiğinin göstergesidir. Uzun yıllardır doğru ellerde yönetilmeyen sistemlerde oluşabilecek birkaç saatlik sistem durmasının üretime olan etkisinin, iş ortağımıza maliyetinin ve şirket içinde meydana gelecek olumsuz algının bilinciyle hareket ediyoruz. Kadromuzu bu bilince sahip danışmanlarla genişlettik, bilgi paylaştıkça büyür felsefesi ile hareket ettik. Bu bilincin de her yıl yeni referansları portföyümüze eklememizin sırrı olduğunu düşünüyoruz. SAP Basis hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi veya sorularınız için iletisim@detaysoft.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Tuncay Cırıl

Bilgi Teknolojileri Direktörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir