SAC(SAP Analytics Cloud) ve BPC Sistemine Entegrasyonu

Günümüz teknoloji dünyasının yükselen trendi bulut çözümleri hızla yaygınlaşıyor. Güncelleme ve bakım maliyeti olmaması, altyapı yatırımına ihtiyaç duyulmaması ve kullanılan fonksiyonlara göre maliyetlendirme gibi esnek seçenekler şirketlerin bulut çözümlere yönelmelerinde en önemli etkenler olarak göze çarpıyor.
SAC(SAP Analytics Cloud); iş zekası, planlama ve tahmine dayalı analiz fonksiyonlarını tek üründe birleştirerek son kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği sade ve güvenilir bir ortam sağlıyor. SAP ürünlerin yanında non-SAP ürünlerle de entegre olabilen ürün aynı anda hem bulut tabanlı hem de on-premise sistemlerle (SAP BW, S/4 HANA, SAP HANA) çift yönlü veri alışverişine imkan tanıyor.

Hali hazırda SAP BPC (Business Planning and Consolidation, Bütçe Planlama ve Konsolidasyon) ürününü kullanmakta olan şirketler için de BPC ortamındaki verinin SAC(SAP Analytics Cloud) ortamına alınması, veri üzerinde farklı simülasyonların denenmesi ve sonuçların anında görsel raporlarla somutlanması noktalarında kullanıcıların hareket alanını genişleten, esnek ve dinamik bir çözümden bahsediyoruz. Önümüzdeki süreçte iş birimlerinin farklı versiyonlarda analiz ettiği senaryolardan optimum olanını BPC ortamına geri aktarmasıyla finansal sürecin devam ettiği hibrit yapılarla daha sık karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.
Aşağıdaki videoda SAC(SAP Analytics Cloud) ve BPC entegrasyonu ile ilgili demo çalışması örneğine ulaşabilirsiniz.

BPC’den alınan verinin analizi sırasında SAC(SAP Analytics Cloud) üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşımının, kullanıcılar arası iletişimin de mümkün olması ve haritalama özelliği ile daha görsel raporların IT desteği olmadan alınabilmesi gibi fonksiyonel kolaylıklar da bu yeni analitik bakış açısının ön plana çıkan özellikleri olarak dikkat çekiyor. Digital Boardroom özelliği ise yönetime yapılan sunumlarda anlık veri kullanılarak istenen detayda verinin saniyeler mertebesinde analizi ve sunumu noktasında kolaylık sağlıyor.Yukarıda da belirttiğim gibi SAC(SAP Analytics Cloud) ürünü ile ilgili diğer bir blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu ürünün yetenekleri ve bütçe süreçleriyle entegrasyonu noktasında daha detaylı bilgi ve aklınıza gelen sorular için info@detaysoft.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Can Nalbantoğlu

Presales Danışmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir