SAP SuccessFactors Nedir? Avantajları Nelerdir?

SAP SuccessFactors
Bugün dünya üzerinde yaklaşık 4 bin şirkette 27 milyondan fazla kullanıcısı olan SAP SuccessFactors, insan kaynakları verimliliği için birçok fonksiyona sahip bulut tabanlı bir İK çözümü sunuyor. Çözümün bulut tabanlı olması sayesinde sistemi kullanan 4 binden fazla şirketin know-how ve benchmark verilerinin (isimleri paylaşılmadan) sistemde sunulması sayesinde SuccessFactors’ü kullanan şirketler sektörlerindeki global standartlarla kendilerini kıyaslama fırsatı yakalıyor.

Succesfactors, oluşturduğu çözümler ile tüm çalışanların, firma hedeflerini benimsemesini ve istenen organizasyonel sonuçların alınmasını sağlıyor. Örneğin işe yeni başlayan bir çalışan, bilgisayar oyunu oynar gibi oryantasyon süreçlerini tamamlıyor. Şirketler bazında SuccessFactors ,Kariyer Yönetimi Çözümünde giderleri azaltırken, yetenekli kişilerin işe alımını, bu kişilerin en kısa sürede verimli hale getirilmesini ve elde tutulmasını mümkün kılıyor.

Sistem aynı zamanda şirket içi sosyal medya platformu gibi çalışıyor. Çalışanlar bu platformdan birbirleri ile iletişim kurabildikleri gibi, paylaşımda bulunabiliyor, birbirlerinin paylaşımlarını görebiliyorlar. İnsan kaynakları yöneticileri için ise sistemin en önemli özelliği, aynı ekranda tüm çalışanların verilerini görebiliyor olmaları… Yöneticiler, gerek performans, gerekse terfi ve açık pozisyonları bu sistem üzerinde değerlendirerek, bulundukları her yerden değerlendirebiliyor. Çalışanlar da sistemi kullanarak sürece dâhil oldukları için İK üzerindeki iş yükü azalıyor. Bu sistem şirket içindeki tüm süreçleri bir araya getiren ve birlikte ilerlemesini sağlayan bir çözüm olduğu için tercih ediliyor. Aynı zamanda her şey bulut platform üzerinden yönetildiği için hiçbir donanıma gerek duyulmuyor. Kullanıcılar, kendilerine tanımlanan kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme mobilden dahi rahatlıkla giriş yapabiliyor.

Succesfactor’ın avantajlarından bahsetmek gerekirse; bu çözüm, düşük maliyet ile yüksek performans deneyimi sunuyor. Doğru iş gücünün doğru yerde kullanımı ile şirketler için satın alım aşaması dışında da yanlış ücretlendirme, tahmin edilen dışında masrafları engelleyecektir. Aynı zamanda bilgisayar başında yapılan ödemeler, zaman yönetimi (ör: izin onayı) işlemleri, malzeme yönetimi, personel yönetim işlemleri gibi süreçler rahatlıkla telefon, tablet veya bilgisayarlardan rahatlıkla yönetilebilmektedir. Şirketlerin değişmez öncelikleri arasına girmeyi başaran bu uygulamaların mobil platformlara taşınması insanları ve organizasyonları bir adım öne taşımaktadır.

Kurumsal İK çözümleri alanında yıllardır hizmet veren Detaysoft, Türkiye’de tamamlanan SuccessFactors projelerinin yaklaşık yüzde 85’ini tamamlayarak önemli bir başarıya imza attı. Şirketlerin bu sistemi tercih etmelerinin en önemli nedeni ise işe alım, oryantasyon, eğitim, kariyer ve hedef yönetimi, yedekleme, ücret yönetimi ve işgücü planlama gibi karmaşık süreçleri hem İK çalışanlarının kolayca yönetmelerini ve analiz etmelerini sağlaması hem de şirket çalışanlarının bu süreçlere hızlı bir şekilde adaptasyonuna imkan tanıması olarak nitelendirmek doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, çalışanlar da sistemi kullanarak sürece dâhil oldukları için İK üzerindeki iş yükü azalıyor.

SuccessFactors her şirketin kendi yapısı ve ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmektedir. Sistemler SuccessFactors’ın standartları içerisinde birbirinden farklı, şirketlerin istediği motto, tema, düzen içerik üzerine uyarlanmaktadır. Örneğin bir şirketin anasayfa tasarımında A resmi olup, B logosu yer alacaksa diğer bir firma için kendi istekleri doğrultusunda X teması ve Y logosu yer alacaktır. Bir firma için sistemi açtığında göreceği alanlar, sayısı, alan ismi diğeriyle aynı olmayabilir. Bu sistemde her şey şirketlerin inisiyatifine bırakılmıştır. Ayrıca, SuccessFactors’ün tüm modülleri opsiyonel olarak sunulmakta; bu sayede de kullanıcılar yalnızca istedikleri modüllere sahip olabilmektedir. Modül listesi için tıklayınız ( link: http://www.detaysoft.com/cozumler/sap_cozumler/bulut/successFactors) İmplemente edilecek Successfactors modül sayısına göre sistemin canlıya alınma süresi değişiklik göstermektedir.SuccessFactors bulut tabanlı bir çözüm olduğu için ve Detaysoft’un bu alandaki tecrübesi sayesinde 6-10 hafta arasında bir sürede sistem canlıya alınabiliyor.

Sonuç olarak bulut tabanlı olduğu için donanım yatırımına gerek duyulmayan ve tüm mobil cihazlarda mekan bağımlılığı olmadan erişilebilen Successfactors; iş gücü planlama, performans ve hedef,işe alım,öğrenme gibi modüllerle karmaşık İK süreçlerini basitleştirerek birim zamanda alınan verimi maksimuma çıkarmaya devam ediyor. http://www.detaysoft.com/blog/kategori/3 linkinden SuccessFactors alanında paylaştığımız diğer makalelere ulaşarak bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yazar: Mustafa Akdeniz

SuccessFactors Danışmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir