SuccessFactors 2016 Q4 Release ile Yayınlanan Mentor – Çalışan Eşleme Uygulaması

Blog sayfamızda daha önce SuccessFactors konusunda daha genel kapsamda iki yazı yayınlamıştık. Bu makalemizde ise 2016 yılı dördüncü çeyreğinde yayınlanan sürüm ile birlikte gelen önemli yeniliklerden bahsedeceğim. Bu sürümde özellikle şirket bünyesinde çalışanların yeteneklerinin belirlendiği ve geliştirildiği, şirketin olası organizasyonel değişikliklerden minimum düzeyde etkilenmesinin hedeflendiği SuccessFactors Succession (yedekleme) modülündeki yeni özellikler dikkat çekiyor.

Birçok çalışan kariyeri boyunca kendilerine yol gösteren mentorlarla çalışma fırsatı bulmuştur ve mentorların kişinin gelişimine ve dolayısıyla kariyerine büyük etkisinin bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Mentorluk programları şirketler için ne kadar büyük önem arz etse de aynı zamanda mentorluk süreçlerinin yönetimi insan kaynakları açısından genelde kolay değildir. Bu programlar karmaşık ve genelde yetenek yönetiminin dışında bir süreç olarak yönetildiği için hem zaman alıcı hem de tam olarak isteneni veremeyen bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Zaman-kazanım dengesini bir sistematiğe bağlamak amacıyla SuccessFactors’un bu sürümünde karşımıza çıkan Succession modülü kapsamındaki yeni özellik olan mentor – mentee ataması ile optimum sürece bir adım daha yaklaşıldı.Mentor – mentee atama özelliğinin kazanımlarını iki ana başlık altında toparlayabiliriz:• Akıllılık
Doğru mentorlarla doğru çalışanları eşleştirme amacıyla geliştirilen bu özellikte baz alınan tavsiye kriterleri beceri, yetkinlikler ve lokasyon gibi özelliklerdir. Bu sayede ideal çalışan eşleşmesi sağlanıyor ve bu uygulama bizi haftalar, hatta aylarca sürecek bir kişisel efordan kurtarıyor.

Bu çözüm ile birlikte yöneticilere ve çalışanlara sunulan kullanıcı dostu araçlar ile mentorluk programlarının takibi kolayca ve verimli bir şekilde sağlanabiliyor. Yönetici aşağıdaki üç basit adımla istediği sayıda mentorluk programı tasarlayabiliyor. o Mentorluk programı detaylarını ve kontrol tarihlerini tanımlamak,
o Programa mentorlar ve çalışanları ister dinamik gruplarla ister manuel olarak eklemek,
o Kayıt formları yaratıp mentor ve çalışanları genel bakış sayfalarına davet etmek.

• Kapsam ve Süreklilik
Kullanımı kolay sihirbazlar, araçlar ve dashboardlar ile raporlamayı yönetmek için bu modülün form yaratma özelliği kullanılarak süreçler büyük ölçüde kolaylaşıyor. SAP SuccessFactors yedekleme ve gelişim modülünün bir parçası olan bu çözüm, mentorluk için özel üretilen ürünlerde var olmayan SuccessFactors İnsan Kaynakları uygulamalarının tüm özelliklerinden faydalanıyor. Buna en tanımlayıcı örneklerden birisi olarak SuccessFactors Onboarding (İşe Başlatma) modülü ile entegre olunması gösterilebilir. Bir kişiyi işe başlatırken kiminle bir araya getirilmesi ve bu süreci en verimli şekilde geçirmesi noktasında büyük fayda sağlamaktadır.

Bu makalede SuccessFactors’un 2016 Q4 sürümünde yayınlanan Succession (yedekleme) modülündeki önemli yenilik olan mentor – mentee ataması konusunu sizlerle paylaştık. Bu yenilik insan kaynakları süreçlerinde yönetimi genelde karmaşık olan mentor – mentee süreçlerini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz iletisim@detaysoft.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Tunç Sertataş

Presales HCM Danışmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir